Javoblar
Kislotalar saqlanadigan eritmadagi kislotlarlarning ulushi:
2x+3x=50
X=10
2*10=20 ml (HCl)
3*10=30 ml (H2SO4)
Kislotalarning mol miqdori:
n=6*0.02=0.12 (HCl)
n=4*0.03=0.12 (H2SO4)
0.12 0.24
H2SO4 = 2H
Magniy eritmadan 2ta H siqib chiqaradi
Alyuminiy esa 3ta H ni
0.12+0.24=0.36 mol H ioni
Mg+2H
Al+3H
Tenglama tuzamiz
24x+27y=3.51
2x+3y=0.36
X=0.045
Y=0.09
Javob: 1 : 2 nisbatda
Bo‘sh qoldirsangiz “Anonim” deb ko‘rsatiladi.
Bo‘sh qoldirsangiz “Anonim” deb ko‘rsatiladi.
Javob yozish
Reklama
Shunga o‘xshash savollar
- 1 CuSO4 eritmasi orqali qancha (F) zaryad o'tsa, teng massali mis elektrodlarda 48 g
- 1 A gazining hajmi V, massasi m. Xuddi shu sharoitda B gazining hajmi 2V, massasi 0,5m bo'lsa
- 1 Toza suvning pH darajasi nechaga teng bo'ladi?
- 1 Ozonning kimyoviy formulasi qanday
- 1 Diagonallari 24 va 18sm bo'lgan rombni perimetri
- 1 Tomoni 6sm ga teng bo'lgan kvadratga ichki chizilgan doira yuzini toping